Mapping podczas eventu… Uploading!

Mapping to jedna z niewielu technik, która przy każdej realizacji może zachwycić. Głównie dlatego, że przy każdej wygląda inaczej.

O co chodzi?

Mapping to technologia odtwarzania obrazu na przedmiotach i budynkach. Odtwarzania za pomocą projektorów, z uwzględnieniem kształtu i architektury obiektu, na który rzucane jest “światło”. Technologia ta w ostatnich latach namiętnie wykorzystywana jest w reklamie (w tym w event-marketingu również) i potrafi wywołać efekt WOW. O tym zdołałam się przekonać przy niedawno organizowanym evencie. Zanim temat ten wykorzystaliśmy w realizacji jednego z elementów naszej imprezy (na zdjęciu wygląda to tak:

_DSC2764

a na filmie, który niebawem dodam – dużo lepiej)

…namiętnie przyglądałyśmy internety w poszukiwaniu dowodów na to, że powinien to być mapping, a nie co innego.  Oto zebrane dowody – w postaci kilku ciekawych realizacji z Polski i ze świata.

Mapping na budynkach

Technologię mappingu wykorzystać można nanosząc światło na budynek. Dzięki jego architekturze i kształtom pojawi się obraz, który oferuje widzowi zupełnie inny punkt odniesienia. Rewelacyjnie zrealizowano to podczas widowiska Alchemia Światła w Krakowie, na które zabrali moją córkę, a swoją wnuczkę dziadkowie. Mnie, która wówczas byłam w delegacji pozostało oglądanie zdjęć i słuchanie relacji Hani (A potem wyszedł ogromny smok i chciał zjeść księżniczką, ale ją uratowali! Nie bałam się mamo, wiesz? Bo to nie było naprawdę). Podczas całego show Hania spotkała Smoka Wawelskiego, Królową i królewnę, Stańczyka i księcia Kraka. Wszystko to na ekranie o wymiarach 120 na 15 metrów! Sama nawet nie umiem sobie wyobrazić, jaki to musiało wywołać efekt.

Na renesansowym dziedzińcu na Wawelu wyświetlono specjalne animacje, które wraz z muzyką i grą aktorską stworzyły niesamowitą opowieść pełną ciekawych sztuczek wizualnych. Widać to na krótkiej relacji autorstwa ekipy ze SfilmowaniTV oraz na zdjęciach, które wykonał dziadek Hani. Opowieść ta żyje do dzisiaj i co rusz wraca jako temat wieczornych rozmów przed zaśnięciem, stanowiąc najlepszy dowód na to, że magia mappingu 3D naprawdę działa.

Video mapping samochodów

Jako, że branża jest mi bliska nie mogłabym pominąć realizacji, która (widziana wyłącznie na filmie) zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Mapping w połączeniu z tańcem podczas premiery Porsche Macan. Czyż to nie wyjątkowy sposób na to, by pokazać samochód w akcji, w nietypowym miejscu i nietypowej aranżacji.? (Spójrzcie na reakcje ludzi!)

Zerknąć warto jeszcze na to, w jaki sposób technikę wykorzystano używając statycznego samochodu. Tym razem mapping VW Passat w wykonaniu specjalistów (a może artystów?) z firmy MOOV .

W filmie znajdziecie również sporo ciekawych informacji na temat techniki i możliwości, jakie oferuje.

 

Mapping … produktowy?

Czyż butelka piwa nie jest (jak się okazuje) wdzięcznym dla mappingu produktem? Technikę mappingu wykorzystano w ciekawy sposób podczas prezentacji nowej butelki piwa Żywiec w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Tu znów film z całą pewnością nie oddaje efektu “na żywo”, ale przedstawia możliwości.

 

Z butelką wódki też wypadło to nie najgorzej:

By nie wspomnieć już o takich produktach jak rower

czy but:

Ciało jako bryła, czyli niekoniecznie (wyłącznie) produkty 

Marka Desperados rękami (oraz wyobraźnią) artystów Oskara i Gaspara zrealizowała ciekawy film, w którym technikę mappingu wykorzystano jako element idealnie współgrający ze sztuką tatuażu. Wyszło imponująco.

Ci sami artyści na zlecenie portugalskiego Samsunga stworzyli nagranie, które wykorzystane było w promocji telefonu Samsung Galaxy Y Duos. Mapping na ludzkiej twarzy? Da się! I niesamowicie to wygląda.

Cóż mogę powiedzieć – eventowcy, organizatorzy i sponsorzy imprez, wykorzystujcie mapping, póki specjaliści i artyści od technologii wykorzystywanej przy eventach nie wymyśli czegoś jeszcze bardziej spektakularnego. Co zapewne nastąpi już wkrótce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *