A co jeśli Zosia mówi prawdę

Istnieją dowody na to, że Święty Mikołaj może jednak być fikcją. Tak mówi Zosia ze Starszaków.

-O cholera! – narzekam na głos – czy cztery lata to nie za mało na te refleksje?

-Chyba nie – konstatuje mój mąż – skoro 30 lat to wcale nie za dużo na pisanie listów i wyczekiwanie prezentów, czyli ich brak.

mikolaj


Kilka rozmów przyszło mi stoczyć z moją czteroletnią, obecnie chorą na ospę (a więc spędzającą 24/dobę w 4 ścianach z rodzicami) córką. Wniosek nasuwa się jeden: podczas takich rozmów nie drąż. Po prostu odpowiedz. Szczerze, zgodnie z tym, w co wierzysz.

Zosia ze Starszaków mówi, że widziała, jak jej rodzice kupują prezenty. Może Mikołaj ich poprosił o pomoc, bo w tym natłoku spraw zapomniał przeczytać list od Zosi?

Ale Zosia ze Starszaków mówi też, że Mikołaja nie ma wcale! Że to rodzice… Kochanie, mogło być tak, że Zosia nie była zbyt grzeczna, Mikołaj jej nic nie przyniósł i rodzice, aby nie było jej przykro kupili jej jakiś prezent. Dlatego teraz Zosia myśli, że go nie ma. Jak już będzie grzeczna, to znów Mikołaj się pojawi i przyzna ci za rok rację.

Nie zostawiacie prezentów pod choinką? Kochanie, w tym całym zamieszaniu związanym ze świętami nie ma czasu na podrzucanie prezentów. Myślisz, że robilibyśmy takie zamieszanie, zamiast po prostu ci je wręczyć, jak na urodziny?

No może. No weź.

Kiedy Mikołaj robi zakupy dla dzieci? W nocy jak wszyscy śpią.

Gdzie? No jak to gdzie. Tam, gdzie są zabawki w słodycze. W Smyku, w internecie i Kauflandzie. Czasami zabawki powstają też w fabryce w Laponii.

Skąd Mikołaj ma taki sam papier do pakowania prezentów jak my? Z Kauflanda.

Skąd Mikołaj wie, że jestem grzeczna? Bo wszystkie ptaki, które mijamy w drodze do przedszkola, i te, które ćwierkają za oknem rano i wieczorem, i te, które siadają na parapecie, czy na poręczy na balkonie mu donoszą. Obiecaj, że ostatni raz wystraszyłaś ptaka, który siedział przy naszym oknie.

Skąd wie, że jestem niegrzeczna? Od ptaków. Czasami też tata do niego dzwoni i mu opowiada.

Mikołaj nie ma telefonu! Ma.

A kiedy ja będę miała? Jak będziesz mieć tyle lat, co on.

Dlaczego Mikołaj nie przynosi wszystkich zabawek, które chciałam w liście? Bo ptaki donoszą Mikołajowi, jeśli nie szanujesz zabawek i wtedy Mikołaj nie kupuje wszystkiego, bo boi się, że część z prezentów będzie znów kurzyć się na podłodze i pod łóżkiem.

Zabawki dla wszystkich dzieci na świecie nie mogą się zmieścić do jednego worka. Oczywiście, że nie mogą. Dlatego każdy kraj ma swojego Mikołaja, który jest wysłannikiem głównego Mikołaja. Wysłannik ma w saniach worki opisane nazwami krajów i miast. Jak w Mapach, które oglądamy na dobranoc.

Jak Mikołaj to robi, że przyjeżdża do wszystkich w jeden dzień? Pomagają mu wysłannicy, czyli inni Mikołajowie. I robią to tak, jak wróżka ze Śpiącej Królewny. Zatrzymują czas (nikt z nas o tym nie wie, bo to taka magia) i wtedy rozwożą wszystko. To jest też odpowiedź na pytanie, czemu ich nie widzimy w Wigilię.

list-do-sw-mikolaja-wzor_247951

Czekając więc na to aż padnie to ostatnie pytanie, ostatnie z ostatnich, na które nie będę mogła, również sama przed sobą, odpowiedzieć rozważam:  a co jeśli Zosia ze Starszaków ma rację? Kto w takim razie zwinął mój list z parapetu? I czy… dostanę jutro to Chanel Coco Mademoiselle czy nie?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *